Rosyjska wizja współczesnej globalnej architektury bezpieczeństwa

jarnicki.jpg
  • nowość
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 5 dni
Cena: 67,15 zł
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
67.15
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 4.75
Autor/redaktor: Damian Jarnicki
Kod produktu: 30-1209

Opis

 

Współczesna rzeczywistość międzynarodowa rzadko daje się ująć w statyczne ramy i nieprocesualne definicje. Niemniej życzeniem wielu podmiotów globalnej sceny jest  ustabilizowanie (wg własnej wykładni kultury strategicznej i często preferencji arbitralnych rozwiązań) niepewnego środowiska rywalizacji i współpracy. Jednym z nich jest Rosja, identyfikująca się odwiecznie hierarchicznie jako mocarstwo, predestynowane do stanowienia jednego fundamentów - także - współczesnej globalnej architektury bezpieczeństwa. Docelowo, jako jednego z kluczowego biegunów nowego rozdania, a przynajmniej - głównego inicjatora zmian, prowadzących do nowego globalnego rozdziału.
 
Jeśli dotychczasowym punktem odniesienia badania spraw międzynarodowych była właśnie kategoria ładu i porządku międzynarodowego, to dopiero globalna architektura bezpieczeństwa (GAB) jako rdzeń tego ładu i porządku, wypełnia te kategorie realną treścią. Sferą ambicji i nieprzewidywalności w imię racji stanu, jak i generalnie systemu wartości oraz filozofii organizacji bezpieczeństwa narodowego/państwa, na tle których działania innych są odbierane jako zagrażające/deprecjonujace. Czyli finalnie, systemowymi interakcjami o znacznym przełożeniu dla globalnego pokoju lub konfrontacji, między kluczowymi graczami na arenie międzynarodowej. Literalnie, m.in. zagadnieniami preferencji co do reguł systemowej układanki i autonomii mocarstwowego carte blanche (pożądaną wizji GAB), jak również recepcją wrażliwości - działań naruszających strefę egzystencjalnych i wizerunkowych interesów (GAB niekorzystną). Uwarunkowaniem urealnienia i osiągania pożądanych i przezwyciężania niekorzystnych konstruktów globalnej architektury bezpieczeństwa jest wyjściowo, potęga i bilans systemowych sojuszników lub konkurentów/wrogów, który powinien być rozpatrywany w wielu odcieniach. 
 
Wszystkie te zagadnienia zostały zaprezentowane w odniesieniu do obiektywnej rekonkwisty neomocarstwowej Rosji, prowadzonej od kilku dekad na rzecz zmaterializowania jej wizji globalnej architektury bezpieczeństwa. 
 
Niniejsza monografia jest więc próbą zrozumienia istoty rosyjskich roszczeń wobec jej miejsca na świecie i w historii, aspirującą do eksplikacji machiny współczesnych działań globalnych, w tym inwazji na Ukrainie, pod kątem również  tego, ile jeszcze jest w stanie zrobić, by osiągnąć swoje polistrategiczne cele.
 

 

Wydanie: 1 2023

Stron: 581

ISBN: 978-83-67162-77-7

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl